WIZYTA W ZAMKU KRÓLEWSKIM 
I MUZEUM NARODOWYM

 

W dniu 29.04.2011r. w ramach realizacji nowej podstawy programowej uczniowie klasy I i II gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie. Podczas wizyty w Zamku uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi zabytkami sztuki polskiej i obcej. Poznali sztukę barokowo - klasycystyczną oraz piękne i niezwykle ważne dla dziejów Rzeczypospolitej wnętrza Zamku Królewskiego. Zwiedzili Apartament Wielki, tj. Salę Rady, Salę Wielką, Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Salę Tronową i Gabinet Monarchów Europejskich oraz Apartamenty Królewskie: Salę Gwardii Konnej Koronnej, Pokój Oficerski, Pokój Canaletta, Kaplicę Małą, Pokój Audiencjonalny Stary, Pokój Sypialny, Garderobę i Gabinet Króla, a także Pokój Zielony i Pokój Żółty. Następnie cała grupa udała się na krótki spacer i zwiedzanie po Starym Mieście połączone z zakupem pamiątek.

 

 

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym oraz udział w lekcji muzealnej na temat: „Obyczajów Wielkiej Nocy”. Podczas zajęć omówione zostały dzieła sztuki średniowiecznej, które stały się ilustracją lub pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów, często dziś zapomnianych, związanych ze Świętem Wielkiej Nocy. Lekcja została zaplanowana w ramach realizowanego w naszej szkole projektu: „Czy sztuka ludowa jest wciąż żywa?”.

 

     

Po zakończonej lekcji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wybranymi dziełami sztuki polskiej, europejskiej i światowej. Zwiedzili Galerie Sztuki Starożytnej, Galerie Sztuki Średniowiecznej, Galerie Malarstwa Polskiego i Europejskiego, Galerie Sztuki Polskiej XX wieku oraz Galerie Sztuki Zdobniczej. Ponadto mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć pracę konserwatorów przy obrazie Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” oraz usłyszeć o specyficznych problemach związanych z renowacją tego obrazu. Na koniec obejrzeliśmy niesamowity film przedstawiający obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem w technice stereoskopowej, czyli w wersji 3D. Zupełnie nowatorska, cyfrowa rekonstrukcja obrazu Jana Matejki sprawiła, że każdy poprzez wrażenie widzenia przestrzennego i ruchomego mógł poczuć się uczestnikiem tej jednej z największych średniowiecznych bitew.

  

Wycieczka odbyła się dzięki hojności sponsorów: Firmy Transportowej Pana Mariusza Ozygały oraz Firmy Optyk „Dobre Okulary” Pana Mariusza Laskowskiego.

Organizatorkami wycieczki były: pani Agnieszka Koźlak i pani Agnieszka Dybciak.

 

Archiwum - powrót

Aktualności - powrót