Wycieczka do 
Ogrodu Botanicznego PAN 
w Powsinie

      27 września 2011r.  uczniowie  klas I, II, III gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Ogrodu Botanicznego PANw Powsinie. Ogród jest jednocześnie Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. Wyjazd ten stał się doskonałą okazją do utrwalenia zdobytych wiadomości na lekcjach biologii, geografii  oraz skarbnicą nowych informacji.

 

Zajęcia składały się z trzech części. Na początek wszyscy wysłuchaliśmy wykładu na temat:  „Pająki: kolorowe klejnoty”. Pan Dariusz Kucharski, nasz prelegent, jak się potem okazało prawdziwy pasjonat, przekonał nas, że pająki nie są wcale takie groźne, a o ich życiu, zwyczajach i przystosowaniu do warunków środowiska opowiadał  ciekawie i w sposób bardzo przystępny.

 

     

       

Poznaliśmy nową dziedzinę wiedzy – arachnologię i dowiedzieliśmy się, że spośród 44 tysięcy gatunków w naszym kraju możemy spotkać ich 850. różnych przedstawicieli. Niestety wiele gatunków bezpowrotnie ginie i ich liczebność wciąż się zmniejsza.

    

 

    

   

   

      

 

        W drugiej części podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna pozostała na zajęcia warsztatowe a druga wyruszyła „w plener”. Pod opieką przewodnika mogliśmy podziwiać bogactwo flory zarówno tej w ogrodzie, jak i w szklarni. Mogliśmy poznać liczne gatunki roślin, które w normalnych warunkach można spotkać na wszystkich niemal kontynentach - w różnych strefach klimatycznych naszej planety. Swoim kształtem i barwą zachwycały liczne drzewa, krzewy
i kwiaty. Szeroki uśmiech wywoływał widok dojrzewających pomarańczy, bananów czy cytryn a serce cieszyło się bogactwem odmian róż i różnych roślin leczniczych. Mogliśmy tez zobaczyć różne odmiany herbaty i największą kolekcję paproci drzewiastych w Polsce.

   

   

   

   

              

    

              

 W ostatniej części zajęć obserwowaliśmy różne gatunki fauny (gady, płazy, pajęczaki). Odważni mogli wziąć je do ręki. Obejrzeliśmy też prezentację multimedialną dotyczącą strategii polowań oraz opieki nad potomstwem spotykanymi m.in. wśród pająków i żab.

W nasze poznawanie włączyliśmy też przeżywanie. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do Łukowa. Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.

Organizatorem i kierownikiem wycieczki była pani Lidia Piechocka. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: R. Bednarczyk, I. Sulej i M. Wielgosz.

W organizacji wycieczki pomagały przedstawicielki rady rodziców. Do udziału została zaproszona grupa młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły w Krynce Łukowskiej.

 

(Opracowała: Małgorzata Wielgosz)

 

Archiwum - powrót

Aktualności - powrót