WYCIECZKA 
DO MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

 

W dniu 14 maja 2015r. uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Wsi Lubelskiej. Podczas wizyty w Muzeum wzięli udział w lekcji muzealnej na temat: Ginące zawody na muzealnym Roztoczu, gdzie omówione zostały wybrane zawody pozarolnicze dla przedwojennych wsi roztoczańskich. Uczniowie poznali dawne wytwory rękodzielnicze oraz techniki ich wykonywania. Poznali prace bartnika, powroźnika i łubiarza. Lekcja rozpoczęła się wizytą w zagrodzie z Korytkowa Dużego, gdzie przy odtworzonej na podwórzu pasiece przyzagrodowej uczniowie zaznajomili się z tajnikami pracy wiejskiego pszczelarza, poznali budowę tradycyjnego ula kłodowego, a także narzędzia wykorzystywane w tradycyjnym pszczelarstwie. Następnym punktem zwiedzania był tzw. okólnik zagrody z Teodorówki, gdzie młodzież poznała pracę powroźnika oraz mogła uczestniczyć w wykonywaniu powrozu przy użyciu tradycyjnych przyrządów powroźniczych, tj. wózka i warsztatu. Na podwórzu zagrody z Bukowej uczniowie poznali narzędzia oraz poszczególne etapy pracy łubiarza, prowadzące do wykonania sosnowego łubu, czyli obręczy na sito.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą architekturą wsi lubelskiej oraz obejrzeli bezcenne pamiątki związane z dawnym życiem wsi, dworów i miasteczek Lubelszczyzny. Zwiedzając poszczególne ekspozycje uczniowie poznali „małe historie zwykłych ludzi”, które odzwierciedlały indywidualne poczynania i upodobania ówczesnych gospodarzy zamieszkujących poszczególne zagrody. Mieli również okazję poznać tradycje i obrzędy ludowe związane z naszym regionem. Zwiedzili dwór z Żyrzyna z ozdobnym otoczeniem ogrodowo-parkowym, a także sektor miasteczkowy z zakładem fryzjerskim, dawną pocztą, apteką, szkołą i remizą strażacką oraz mały drewniany kościółek z Matczyna. Zgromadzone przez kilka pokoleń eksponaty wzbudzały ogromne zainteresowanie. Szczególnie ciekawe były eksponaty w zakładzie fryzjerskim, tj. maszynki do strzyżenia włosów z lat 30 XX wieku, brzytwy, pasek do ostrzenia, przyrządy do układania włosów w fale i do trwałej ondulacji, konsole, fotele z zagłówkami, szafki, oraz inne przybory fryzjerskie, jakimi posługiwał się ówczesny fryzjer.

Ponadto młodzież zwiedziła wnętrza słynnego wiatraka z Zygmuntowa, gdzie mogła przyjrzeć się z bliska urządzeniom młyna oraz poznać prace młynarza związane z dawnym przetwórstwem zboża.

Ważnymi elementami wzbogacającymi i uzupełniającymi ekspozycje skansenowskie były uprawy rolne i ogrodnicze, dzika roślinność, a także obecność zwierząt hodowlanych w wybranych zagrodach i tych dziko żyjących.

Na koniec cała grupa udała się na mały posiłek do słynnego baru szybkiej obsługi McDonaid’s.

     

     

     

     

Wycieczka odbyła się dzięki funduszom zebranym podczas łukowskich jarmarków świątecznych. Organizatorkami wycieczki były panie: Agnieszka Koźlak, Agnieszka Dybciak i Agnieszka Nawrocka.

 

(Opracowała: A. Koźlak)

 

Aktualności