WYCIECZKA DO PAŁACU ZAMOYSKICH 
W KOZŁÓWCE

 

 

 

W dniu 16 maja 2012r. uczniowie klas I i II gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Podczas wizyty w Muzeum zwiedzili wnętrza Pałacu Zamoyskich z autentycznym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem obejrzeli przepiękne salony pałacu, bibliotekę z bogatym księgozbiorem i licznymi starodrukami, gabinety i sypialnie książęce, łazienki, jadalnię, pokój kredensowy, reprezentacyjną klatkę schodową oraz sień pałacową. Mieli również możliwość obejrzenia autentycznej i niezwykłej kolekcji malarstwa, rzeźby, grafiki oraz rzemiosła artystycznego tamtych czasów - bogato zdobionych pieców kaflowych, kominków marmurowych, dębowych podłóg oraz sztuki użytkowej – mebli, luster, kobierców, porcelany, srebra, brązu, tkanin. Wszystko z bogatymi zdobieniami. Ponadto poznali historię i zwyczaje panujące w pałacu.

   

    

  Obejrzeli także wystawę czasową pod hasłem „Książę idzie na polowanie” poświęconą historii i tradycji łowieckiej, gdzie mogli podziwiać trofea łowieckie z porożami różnych zwierząt, broń myśliwską, medale, odznaczenia, nagrody, a także obejrzeć liczne fotografie i grafikę z wypraw na dziką zwierzynę.

     

 Kolejnym miejscem, które zwiedzili gimnazjaliści była Kaplica pałacowa zbudowana na wzór kaplicy królewskiej w Wersalu oraz Powozownia z ekspozycją poświęconą dawnym podróżom. Uczniowie obejrzeli historyczne pojazdy konne oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki, w tym dawne rowery.

    

Zwiedzili także jedyną w Polsce i nieznaną w innych krajach europejskich Galerię Sztuki Socrealizmu. W galerii obejrzeli liczne zbiory rzeźb, obrazów, rysunków, grafiki, plakatów i przedmiotów użytkowych z czasów pierwszej połowy lat 50-tych, m. in. zdemontowane pomniki Lenina i Bieruta oraz portrety Stalina.

                   

Na koniec cała grupa udała się na krótki spacer i zwiedzanie po Ogrodzie pałacowym z uroczą fontanną wykonanym w stylu renesansowym.

   

Dzięki hojności sponsorów - właścicieli firm transportowych: Pana Mariusza Ozygały oraz Pana Dariusza Sokoła z Mościsk uczniowie mogli na żywo zobaczyć bogatą architekturę wnętrz pałacowych rodziny Zamoyskich oraz obejrzeć wiele wspaniałych eksponatów zgromadzonych przez kilka pokoleń, co w znacznym stopniu pozwoliło im przybliżyć wiadomości z zakresu historii sztuki.

Organizatorkami wycieczki były panie: Agnieszka Dybciak i Agnieszka Koźlak.

 

(Opracowała: Agnieszka Koźlak)

 

Archiwum - powrót

Aktualności - powrót