WYCIECZKA 
DO KAZIMIERZA DOLNEGO

 

W dniu 16 maja 2016r. uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie zabytków miasta.     Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem renesansowe kamienice, kościół Franciszkanów, Rynek Główny, Górę Trzech Krzyży, Zamek i Basztę oraz wzięli udział w rejsie statkiem wycieczkowym po Wiśle. Specyficzny klimat, urokliwe zakątki, piękna starówka pamiętająca odległe czasy wprowadziła wszystkich w magiczny nastrój.

                                                        

           

      

Na początku zwiedzania uczniowie poznali historię jednej z kamienic zwaną Kamienicą Celejowską. Potem zwiedzili stojący ponad rynkiem Kościół Franciszkanów, gdzie wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika oraz podziwiali z dziedzińca kościoła jedną z najwspanialszych panoram miasta. Następnie udali się na zwiedzanie starego rynku i zakup pamiątek.

Dalszym punktem zwiedzania była wznosząca się na szczycie wzgórza Baszta z przełomu XIII i XIV w. Po wejściu na wieżę uczniowie mogli podziwiać wspaniały widok miasta i okolic. Wzrok biegnie stąd daleko ponad zamkiem, miastem i rozległą doliną Wisły, aż po horyzont, gdzie można dojrzeć Góry Świętokrzyskie. Po zejściu z Baszty wszyscy udali się na zwiedzanie znajdujących się obok ruin zamku wybudowanego za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

      

           

Kolejnym wzniesieniem, na które wspinali się uczniowie była wznosząca się nieopodal Góra Trzech Krzyży. Na jej odsłoniętym wierzchołku stoją nawiązujące do Golgoty trzy krzyże upamiętniające ofiary epidemii, która kiedyś miała miejsce na tych terenach. To również kolejne miejsce, z którego uczniowie mogli obserwować najpiękniejszą panoramę Kazimierza i otaczających go wzgórz. Ze szczytu wzniesienia widać było Rynek Główny miasta, Kościół Farny oraz piękny widok Doliny Wisły. Dostrzec można było również zamek w Janowcu.

Po tak wyczerpującej wspinaczce, wszyscy udali się na rejs statkiem po Wiśle, gdzie mogli dalej podziwiać piękne widoki, poznając przy tym przepiękną roślinność i zwierzęta tych okolic. Dodatkową atrakcją było dokarmianie towarzyszących nam podczas rejsu mew, które tu stacjonują w okresie wiosennym.

Na koniec wszyscy udali się na obfity obiad do jednej z kazimierskich restauracji.

Wycieczka odbyła się dzięki funduszom zebranym podczas łukowskich jarmarków świątecznych. Organizatorkami wycieczki były panie: Agnieszka Nawrocka, Agnieszka Dybciak i Agnieszka Koźlak.

 

(Opracowała: A. Koźlak)

 

Aktualności