WYCIECZKA DO BAŁTOWA

 

 

 

Dnia 22 września 2009 roku uczniowie klas: Ia, IIa i IIb oraz IIIa gimnazjum uczestniczyli w wycieczce bo Bałtowa.

W programie przewidziano:

·        Zwiedzania Parku Jurajskiego i muzeum  z przewodnikiem

·        Zwiedzanie Zwierzyńca Bałtowskiego: część górna i dolna

·        Przejażdżkę kolejką po Bałtowie

·        Przejście ścieżki dydaktycznej o charakterze przyrodniczym

·        Ciepły posiłek

Bałtów to niewielka miejscowość w dolinie rzeki Kamiennej. Od 2004 roku na bazie odryć dr Gerarda Gierlińskiego powstał park dinozaurów. Zaprojektowano go w taki sposób, aby zwiedzanie stanowiło podróż w czasie poprzez wszystkie okresy geologiczne. Przewodnik skierował uwagę uczniów na odtworzone scenki z życia sześciu zauropodów i dwóch teropodów. Przejście całej trasy zajęło uczniom nieco ponad godzinę. Wędrówka ta ma walory dydaktyczne. Ścieżka opatrzona jest tablicami informacyjnymi dotyczącymi okresów geologicznych, jak również opisami cech charakterystycznych wystawionych modeli dinozaurów, pozwoliła uporządkować podręcznikową wiedzę. W trakcie zwiedzania uczniowie mogli odpocząć w cieniu drzew przy kaskadach, oczkach wodnych, wśród bujnej roślinności. Jednak dla uczniów naszej placówki bezcenną pomoc stanowił wykład przewodnika, który barwnie i przystępnie opowiadał młodzieży o tak odległych czasach, zwierzętach, roślinach i ich znaczeniu dla teraźniejszości.

Na końcu ścieżki dydaktycznej wiodącej przez Park znajduje się Muzeum Jurajskie.

 

         

        Po zwiedzeniu Juraparku uczniowie przeżyli niepowtarzalną przygodę. Mieli bowiem możność zwiedzania Zwierzyńca Bałtowskiego – wspaniałe królestwo dzikiej zwierzyny. Na zboczach tamtejszych wyżyn 40 ha zajmuje ostoja dzikiej zwierzyny. Spotkać tam można: jelenie Dybowskiego, daniele, muflony, stada bydła szkockiego, kozice śruborogie, alpejskie i górskie, alpaki, lamy owce, osły, koniki polskie, strusie, wielbłądy. Porosłe trawami pagórki, las i głębokie wąwozy tworzą warunki zbliżone do ich naturalnego środowiska.

Uczniowie przeżyli tę przygodę podróżując przez sektory zwierzyńca górnego amerykańskim schoolbusem. Ponownie nieocenioną pomocą dla naszych uczniów była obecność przewodnika, który na odpowiednim poziomie omawiał najciekawsze zagadnienia z życia poszczególnych gatunków.

        Spacerując wśród wybiegów Dolnego Zwierzyńca uczniowie poznali barwny świat ptaków i małych ssaków. Podziwiali kolorowe papugi, żurawie koroniaste, Ibizy oraz rzadko spotykane gatunki gęsi, kaczek, bażantów i gołębi. Młodzież z zainteresowaniem przyglądała się z bardzo bliskiej odległości takim gatunkom jak: kozy, owce, skunksy, szopy pracze, aguti, kangury. Jednak najwięcej emocji budziły zachowania małpek – makaków.

        Zwiedzanie Zwierzyńca Bałtowskiego było idealnym dla uczniów uzupełnieniem wiedzy o różnych gatunkach oraz oryginalną przygodą dla spragnionych bliskiego kontaktu z przyrodą. Dało szansę wielozmysłowego poznawania otaczającego środowiska.

        Kolejną atrakcją wycieczki była przejażdżka kolejką po Bałtowie. Była to możliwość odpoczynku fizycznego, a jednocześnie szansa na przeprowadzenie obserwacji zarówno obiektów budowlanych, jak i malowniczej panoramy. Uczniowie byli bowiem w rezerwacie przyrody Modrzewie i Ulów.

        Na zakończenie wycieczki uczniowie zwiedzali wyjątkowe miejsce, będące ważnym obiektem edukacyjnym wchodzącym w skład Środkowoeuropejskiego Dinoparku. Był to żydowski Jar, w którym 4 przystanki: 1. Zaginiony świat dinozaurów, 2. Modrzew Polski, 3. Wąwóz lessowy, 4. Punkt widokowy na dolinę rzeki Kamiennej.

     

 

Spacer ścieżką przyrodniczą w otoczeniu wysokich ścian wąwozów dał możliwość uczniom zetknięcia się z tropami dwumetrowych dryomorfonów. Spacer ścieżką to także możliwość kontaktu z żywą przyrodą poprzez wędrówkę w głębokich wąwozach lessowych tworzących niezapomniany klimat. Nie widać tam śladów człowieka, a przyroda pozostawiona sama sobie wykonuje ciągłą i żmudną pracę  w rzeźbieniu terenu. W trakcie wędrówki uczniowie podziwiali malownicze widoki rozpościerające się na panoramę Bałtowa, które oglądać można na specjalnie przygotowanych tarasach widokowych.

       

       Opisana powyżej wycieczka do Bałtowskiego Parku Jurajskiego to nie tylko moda, która przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. To zarówno możliwość spędzenia wolnego czasu, jak i zdobywanie lub pogłębianie wiedzy o prehistorii naszego globu. Swoista podróż w czasie pozwoliła uruchomić wyobraźnię i uczyć się poprzez zabawę.

 

Archiwum - powrót

Aktualności - powrót