PO ZDROWIE 
NAD MORZE BAŁTYCKIE

 

        W bieżącym roku szkolnym 2012/2013 Zespół Placówek w Łukowie mieszczący się przy ul. Międzyrzeckej 70 A przy współudziale Rady Rodziców zorganizował wyjazd uczniów na turnus rehabilitacyjny do Krynicy Morskiej. Osobą koordynującą prace związane z organizacją turnusu była pani Ewa Listopad. W turnusie uczestniczyło 39 osób (łącznie dzieci i dorosłych).

Rehabilitacja lecznicza jako jedna z zadań Programu Profilaktyki trwała od 6 października 2012 r. do 20 października 2012 r. w Ośrodku Rehabilitacyjnym „Bałtyk” położonym w lesie, blisko morza. Koszty turnusu rehabilitacyjnego pokryło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, zgodnie z wnioskami rodziców oraz darowizny osób prywatnych. W ramach opracowanego programu zajęć uczniowie codziennie uczestniczyli w zabiegach leczniczych, zaleconych przez lekarza, a w czasie wolnym w zajęciach kulturalno – relaksacyjnych (dyskoteki, karaoke, ogniska). Każdego dnia wszyscy uczniowie i rodzice brali udział w spacerach brzegiem morza (talasoterapia) oraz spacerach po lesie (sylwoterapia).  Krynica Morska jesienią jest kurortem o szczególnym klimacie jodowym. Podczas  spacerów i wycieczek po okolicy poznawaliśmy i podziwialiśmy uroki nadmorskiej flory i fauny.

      

 

 

      

Zaprzyjaźniliśmy się ze stadami dzików licznie spacerujących po leśnych drogach, podziwialiśmy hałaśliwe mewy i inne ptactwo. Dopełnieniem atrakcji była wspaniała wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku – Oliwie, gdzie podziwialiśmy okazy egzotycznych zwierząt w ich naturalnych wybiegach. Niecodziennym przeżyciem była podróż statkiem z Gdańska do Westerplatte, zwiedzanie miejsc pamięci, architektury Starego Miasta Gdańska oraz latarni marskiej.

      

   

         Piękna pogoda dopisywała, więc niektórzy zdecydowali się na refleksoterapię stóp, mocząc je w morskiej bryzie, zbierając jednocześnie dary morza (muszle, kamienie i bursztyny). Ze zbiorów powstały ciekawe pamiątki własnoręcznie wykonane przez dzieci i młodzież pod kierunkiem wychowawców: p. Anny Kryczka – Wysokińskiej, p. A. Strus i p. I. Kazany. Nieodłącznym elementem turnusu były codzienne treningi: umiejętności społecznych i etycznych (respektowanie ogólnie przyjętych norm społecznych i etycznych, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, umiejętność współżycia w grupie, dbanie o higienę osobistą i czystość, umiejętność zachowania się w miejscach publicznych – ośrodek wczasowy, stołówka, plaża), kontroli złości, wzmacniania poczucia własnej wartości, relaksacji.

     

     

        W porcie rybackim poznaliśmy ciężką pracę rybaków. Obserwowaliśmy jak wyławiają ryby z sieci i sortują je do pojemników. Degustowaliśmy też różne rodzaje ryb zakupionych u rybaków na integracyjnym, wieczornym ognisku.

     

        Na spotkaniu z pasjonatem bursztynów, poznawaliśmy ich tajemnice, m.in. historię ich powstania, sposoby poławiania oraz wytwarzania z nich biżuterii. Uczyliśmy się rozróżniać bursztyn prawdziwy od sztucznego. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał prawdziwy bursztyn.

Korzystaliśmy także z dóbr kultury miejskiej, uczestnicząc w spotkaniu z wierszem i piosenką relaksacyjną oraz w niezwykłym spotkaniu z kabaretem „Z Nazwy” z Olsztyna.

Dwutygodniowy pobyt na turnusie dla naszych uczniów i opiekunów minął bardzo szybko i  aktywnie …. Przyczyniła się do tego miła i serdeczna atmosfera, dobre warunki lokalowe, wyśmienita kuchnia, wiele różnych atrakcji oraz nadmorski  mikroklimat… czyste powietrze, bliskość morza i plaży. Bardzo ważną rzeczą w czasie tego wyjazdu była również niezwykła integracja rodziców, ich wzajemna pomoc i wspieranie, dzielenie się swoimi radościami i smutkami oraz czynny udział w zabawach, spacerach, wycieczkach i plażowaniu. Turnus przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze zrozumienia i wzajemnej akceptacji sprzyjającej realizacji założonych celów. Był to czas relaksu ciała i umysłu, czas pozytywnych przeżyć emocjonalnych, integracji doznań percepcyjno - motorycznych.

        Serdeczne podziękowania za współpracę składamy rodzicom uczestniczącym w turnusie oraz Dyrekcji Zespołu Placówek. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom tegorocznego turnusu za ten wspólny czas przebywania razem w ośrodku „Bałtyk” w Krynicy Morskiej.

 

(Opracowała: Anna Kryczka - Wysokińska)

 

Archiwum - powrót

Aktualności