Nietypowi goście – drapieżne ptaki

 

19 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niesamowitej lekcji przyrody na żywo. Gościliśmy bowiem panią Annę i  Grzegorza Laskowskich oraz ich podopiecznych, którymi były żywe ptaki drapieżne, specjalnie ułożone do pracy z dziećmi i przygotowane do „występów” przed szkolną publicznością.

Prowadzący w ciekawy sposób opowiadali o budowie ptaków, ich zwyczajach i przystosowaniu do środowiska oraz czym się różnią od siebie. Bohaterami spotkania były sowy, sokół i jastrząb . Oswojone ptaki przelatywały dosłownie nad naszymi głowami, siadały opiekunom na rękach (zabezpieczonych rękawicą) i chętnie prezentowały swoje umiejętności.

   

   

   

Uczniowie poznali sowę płomykówkę o imieniu Gucio i puchacza bengalskiego Frugo. Mieliśmy okazję przekonać się, że lot sów jest bezszelestny (czuliśmy tylko podmuch wiatru tuż nad naszymi głowami). Dowiedzieliśmy się też, co to jest i do czego służy szlara, z jaką łatwością sowy obracają głową na boki i do tyłu oraz jak doskonały słuch mają sowy.

    

Zobaczyliśmy też najliczniejszego krajowego sokoła – pustułkę o imieniu „Iron”, która wypatrując swojej ofiary potrafi zawisać w powietrzu jak helikopter.

Na koniec wystąpił przed nami jastrząb harrisa o imieniu "Jake". Dał popis umiejętności bezbłędnie przelatując z lampy oświetleniowej do swoich opiekunów oraz bardzo zwinnie prześlizgiwał się przez utworzone z rąk koło.

    

Dalszy ciąg edukacji odbył się w Rezerwacie Przyrody JATA w Żdżarach.

 

    

 

Taka niekonwencjonalna lekcja na długo pozostanie nam w pamięci.

 

(Opracowała: L. Piechocka)

Aktualności