„Klub Odkrywców” w Roku Sienkiewicza.

 

           2016 rok został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Klub Odkrywców postanowił w tym szczególnym okresie odkryć biografię, twórczość oraz miejsca związane z pisarzem. Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Woli Okrzejskiej, miejscu narodzin wielkiego syna Ziemi Łukowskiej. Podczas pobytu w tej miejscowości zwiedziliśmy Muzeum oraz park. Pani Katarzyna Cybulska opowiedziała nam o Sienkiewiczu i jego dziełach.  Poznaliśmy wiele ciekawostek, których trudno szukać w książkach i podręcznikach. Następnie udaliśmy się do Okrzei. Tam zwiedziliśmy Kopiec Sienkiewicza oraz kościół w którym ochrzczony został mały Henryk.

     

    

     

Podczas kolejnego spotkania klubu przygotowaliśmy gazetkę o pisarzu , którą można obejrzeć na korytarzu szkolnym.

Zwiedziliśmy również miejsca w naszym mieście, w których upamiętniono naszego rodaka tj. ławeczkę na Placu Wolności i Solidarności,  ławeczkę przy Muzeum Regionalnym w Łukowie wykonaną przez znanego lokalnego rzeźbiarza Pana Roberta Sadło oraz rzeźbę Zawiszy Czarnego autorstwa Pana Krzysztofa Osaka.

    

 

Dużym zaskoczeniem dla uczniów, szczególnie tych którzy pochodzą spoza Łukowa, było kolejne spotkanie klubu połączone z wycieczką na osiedle Henryka Sienkiewicza. Obejrzeliśmy mural, który został przygotowany na jednym z bloków i upamiętnia pisarza i jego twórczość.

Opiekunami „Klubu Odkrywców” działającego w Zespole Placówek od 2002 r. są Agnieszka Szaniawska, Emilia Olek i Mariusz Zaniewicz.

 

(Opracowała: A. Szaniawska)

Aktualności