DZIEŃ ZIEMI 2016

 

 

 

 

W kwietniu, już od wielu lat, nasza placówka włącza się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzono liczne akcje oraz apel szkolny. Apel odbył się 6 maja 2016r.

W bieżącym roku hasło przewodnie obchodów DZ brzmi: „Palący Temat - Niska Emisja!”.

Dzień Ziemi jest okazją, aby rozmawiać o problemach naszej planety związanych ze szkodliwym wpływem działalności człowieka  na stan środowiska. Wiemy, że nie tylko powietrze wymaga naszej troski, ale także rośliny i zwierzęta. Wiele gatunków jest objętych ścisłą ochroną, gdyż znikają powoli z naszego otoczenia najczęściej na skutek zmian cywilizacyjnych i ludzkiej bezmyślności.

My, w tym roku zwracamy  szczególną uwagę na bociana białego. Ze względu na spadającą liczebność gatunek ten został objęty programem ochronnym pod nazwą „Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk”.

Bocian biały od niepamiętnych czasów otaczany jest w Polsce sympatią i szacunkiem. Swym przylotem zwiastuje wiosnę, a więc długo oczekiwaną przez nas wszystkich porę roku. Powszechne jest przekonanie, że przynosi szczęście i gnieździ się tylko u dobrych ludzi.

W niektórych rejonach Polski ptak ten stał się narzędziem ludowego wróżbiarstwa - pierwszy bocian widziany wiosną w locie ma przepowiadać zdrowie, siłę, gospodarność, siedzący zaś wróży chorobę, gnuśność i lenistwo.

Bocian cieszy się opinią ptaka przezornego, solidnego i sprawiedliwego, wiernego w małżeństwie i mocno przywiązanego do potomstwa. Zapewne z tych powodów zniszczenie gniazda, jaj lub zabicie piskląt uważane jest za czyn karygodny.

Dla przybliżenia tego pięknego i charakterystycznego dla polskich krajobrazów ptaka uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego pod kierunkiem pań E. Bajory i M. Wielgosz przygotowali inscenizację na motywach utworów Marii Konopnickiej.

      

      

Po apelu wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na dużą przerwę do udziału w konkursach i quizach o tematyce przyrodniczej. Chętnych nie zabrakło a na najbardziej wytrwałych czekały słodkie i rzeczowe nagrody.

    

    

    

Konkursy i quizy są ciekawą formą umożliwiającą uczniom utrwalanie zdobytej wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów a przygotowały je panie
L. Piechocka, M. Woźniak i M. Wielgosz.

 

(Opracowała: M. Wielgosz)

Aktualności