DZIEŃ PATRONA 2017

 

 

 

W dniu 22 maja świętowaliśmy Dzień Patrona. Uroczystość wpisała się  w obchody roku jublieuszowego10 – lecia oddania do użytku nowego budynku dydaktycznego szkoły i 56 – lecia szkolnictwa specjalnego w Łukowie.

Maria Konopnicka, bo o niej tu mowa, naszą patronką po raz pierwszy była w latach 2005-2010. Ponownie została nią w październiku 2014 roku. Wtedy to odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru i nadania imienia Marii Konopnickiej Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu i Ośrodkowi Rewalidacyjno-Wychowawczemu.

Przygotowania do obchodów trwały od początku maja. Na lekcjach języka polskiego, funkcjonowania i innych uczniowie  przypomnieli sobie sylwetkę Konopnickiej i poznawali jej utwory.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania „Roty”. Po oficjalnym wstępie, powitaniu uczestników spotkania oraz gościa w osobie pani Grażyny Kulik przewodniczącej Rady Rodziców, na scenie „pojawiła się” sama Maria Konopnicka. Opowiadała o swoim niełatwym życiu i głównych tematach pracy twórczej. Młodzież mogła się przekonać, że nie była tylko pisarką dla dzieci, ale także publicystką, autorką nowel, utworów patriotycznych, a nawet liryk miłosnych. Opowieść specjalnego gościa była przeplatana piosenkami w wykonaniu Kingi Skibniewskiej („Ogródek”, „Deszczyk”) i konkursami przygotowanymi przez organizatorki dla poszczególnych grup wiekowych uczniów. Reprezentanci klas pionu „a” mogli wykazać się znajomością twórczości pisarki. Zarówno najmłodsi uczniowie, jak i ci najstarsi bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami i zadaniami. W trakcie spotkania ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pod hasłem „Ilustracja do  utworu Konopnickiej’’ oraz wyniki konkursu na „Najładniejszy kapelusz dla M. Konopnickiej”.

   

   

    

  

    

   

  

   

Uczniowie wykonali wiele ciekawych ilustracji świadczących nie tylko
o talentach artystycznych, ale i dobrej znajomości utworów poetki.

I miejsce zajął Mateusz Pucyk z klasy IIb g

II miejsce – Tomasz Bartnicki z klasy I a zp

III miejsce – Gabrysia Murowaniec z klasy I

Wiele emocji wzbudził wybór najpiękniejszego kapelusza dla pisarki, który jak sama „stwierdziła”, był nieodłącznym elementem kobiecego stroju w XIX wieku. Uczniowie ORW najpierw sami zaprezentowali kapelusze,a potem wręczyli je pisarce jako urodzinowy prezent.  

    

Zwycięzcy obu konkursów otrzymali nagrody i słodycze a pozostali zaangażowani również pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w obchodach Dnia Patrona. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani urodzinowymi cukierkami.

W rolę naszej Patronki wcieliła się pani Małgosia Wielgosz.

Całość przygotowały panie: Ewa Bajora, Anna Pucyk, Agnieszka Sójka
i Małgorzata Wielgosz.

 

(Opracowały: A. Sójka, M. Wielgosz, zdjęcia: R. Bednarczyk) 

Aktualności