Pamiętamy o 11 Listopada

Dziesiątego listopada w Zespole Placówek w Łukowie odbyły się imprezy upamiętniające 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Najpierw głos zabrał dyrektor szkoły Janusz Zboina. – Jutrzejszy dzień jest szczególny. Przypomina jeden z najważniejszych dni w naszej historii. To także czas na chwilę zadumy i patriotycznej refleksji – podkreślił.

Pierwszą z imprez był konkurs recytatorski pod hasłem, „Kiedy myślę Ojczyzna”. Uczestniczyło w nim dwunastu uczniów, a rywalizowano w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgminazjalna. W pierwszej kategorii zwyciężył Radosław Szczygielski, recytując wiersz M. Terlikowskiej „Piosenka o Krakowie”. Wśród gimnazjalistów nie miał sobie równych Tomasz Gajowniczek („Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna” P. Janczarskiego). Jeśli chodzi o szkołę ponadgminazjalną to pierwszym miejscem nagrodzono Damiana Pioterczaka (utwór L. Staffa „Bądź z serca pozdrowiona”).

Jury postanowiło przyznać także jedno wyróżnienie. Otrzymała je uczennica gimnazjum Magdalena Osęka, za recytację wiersza M. Stadnickiej „Niepodległa Zmartwychwstała”. Wszystkim recytatorom wręczono upominki w postaci słodyczy, a laureatom dyplomy i nagrody książkowe.

W kolejnym z konkursów młodzież zaśpiewała znane polskie pieśni patriotyczne. Konkurs ten zorganizowano po raz pierwszy w historii szkoły. Pierwsze miejsce zajął Piotr Sykosz („Serce w plecaku”), drugie Dagmara Szczygielska („Ułani ułani”), trzecie Patrycja Fornal („Rota”). Wyróżniono także uczniów klasy czwartej szkoły podstawowej. Podobnie, jak w przypadku konkursu recytatorskiego uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

Nad prawidłowością obu konkursów czuwało jury w osobach: Eweliny Federowicz, Anny Pucyk i Marty Matusiak.

Na koniec odbyła się prezentacja multimedialna, przedstawiająca polską drogę do niepodległości w latach 1914 – 1918, postać Józefa Piłsudskiego oraz polskie symbole narodowe.

Całość obchodów szkolnych koordynowali: Marcin Gomółka, Grzegorz Gomółka i Mariusz Olszewski. Konkurs recytatorski zorganizowały: Ewa Bajora, Renata Bednarczyk i Małgorzata Wielgosz, zaś konkurs pieśni patriotycznej Agnieszka Szaniawska, Emilia Olek i Mariusz Zaniewicz.

 

Opracował: Marcin Gomółka

 

Archiwum - powrót

Aktualności - powrót